SERGİLER
Başkanlık Binası Sergi Salonu Güncel Sergi
Açık Hava Sergileri
Geçmiş Sergiler

Sessizliğin Ve Sabrın Renkleri

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu, 08 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, Anadolu kadının sessizce, sabırla bugüne kadar taşıdığı ‘’OYA’’ kültürünü, Ressam Neslihan Aydınlıoğlu Eşin’nin  çağdaş yorumları ile kentliye tekrar hatırlattığı ’Sessizliğin ve Sabrın Renkleri’ resim sergisine 06 Mart-02 Nisan 2020 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Anadolu kadını, ilmek ilmek sabırla ördüğü oyalarında renkler ve şekiller ile mutluluğunu, hüznünü, umudunu ve hayatını anlatmıştır. Anadolu’nun kadını bazen susar. Susmaya başladığı noktada ise oya ile zevkini, zekâsını, incelik ve yaratıcılığını gözler önüne serer. Yeşil oya ile Toroslar’ı kırmızı oya ile gelinin kınasını, heyecanını, beyaz oya ile sadakatini, sarı oya ile mutsuzluğunu, mor oya ile hüznü ve tutkuyu gösterir.

Konuşmaz Anadolu kadını, ilmek üstüne ilmek eklerken eline dili yarenlik eder… Maniler söyler...

“Yemenimin oyalı uçları
Ben çıkamam yokuşları
Yârime selam götürün
Yedi dağın kuşları”

Modernleşmenin olumsuz etkilerinin sonucu olarak, oyalara olan ilgi, ne yazık ki giderek azalmıştır. İşte bu yüzdendir ki, ulusumuzun kültürel kişiliğini belgeleyen bu değerlerin yeniden canlanması adına ana motif ve malzemeler ile farklı platformlar ve çekim güçleri oluşturulmalıdır.

Ressam Neslihan Aydınlıoğlu Eşin, son dönem çalışmalarında oyanın ince detaylarında ön plana çıkan ana öğeleri, çağdaş sanatlar ile birleştirerek, bu zengin kültürün renk coşkusunu ve estetiğini optimize etmiştir. Sanatı ile hayal gücünü ve düşsel harmoniyi bir kez daha vurgulayıp, kullandığı çok renklilik, kolajlar ve çeşitli baskı teknikleri ile bu geleneğin zarafetini tuvallerine aktarmıştır. Eserlerinde, Anadolu’nun zenginliğini, sanatın özgünlüğünü, soyutluğunu ve etkileşimlerini göstermeyi amaçlamıştır. Anadolu’nun geniş kültür yelpazesinde kadının sessizce, sabırla anlattığı ve anlamlandırdığı hayatlar ise eserlerinin ana temasını oluşturmuştur.

Küratörlüğünü Beste Gürsu’nun yaptığı ve üç seneyi aşkın bir sürede hazırlanan eserlerde tuvallere‘’Oya köyler’’ kurmuştur. Yeşil oya ağaçlarının esintisini savuran ormanları,   oya ile ekilen tarlalarda sararan başakları ve kimi zaman güneşi olmuştur oyalar. Ressam Neslihan Aydınlıoğlu Eşin’in Anadolu kültürümüzün zenginliğini çağdaş sanatlar ile harmanladığı çalışmaları farklı kültürler ve uluslararası platformlarda da ilgi ve merakla izlenecektir.

NESLİHAN AYDINLIOĞLU EŞİN

Prof. Dr. Kemal Aydınlıoğlu ve Opr. Dr. Kebire Aydınoğlu’nun kızı olarak  dünyaya geldi. Orta öğrenimini 1972 yılında Saint Benoit Fransız Kız Lisesi’nde tamamladı. İlkokul yıllarında, değerli aile dostları, büyük ressam, rahmetli Şeref Akdik kendisinin resim sanatına yatkınlığını fark edip, ileride güzel sanatlarda okumasını telkin etti. Daha sonra lise yıllarında, babasının görevi gereği yaz aylarını Paris’te geçirme fırsatı buldu ve orada resim sanatıyla yakından ilgilendi.

1972 yılında yeni adıyla Mimar Sinan Üniversitesi, o zaman ki adıyla Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (U.E.S.Y.O.) giriş sınavını başarıyla kazanıp, tekstil bölümünde yüksek tahsiline başladı. Türk resim tarihinde adı geçen pek değerli sanatçılarımızdan Prof. Dr.Nurullah Berk, Prof.Dr.Sabri Berkel, Prof. Dr. Devrim Erbil, Edip Hakkı Köseoğlu, Prof.Dr. Gevher Bozkurt ile Prof.Dr. Namık Bayık’ın atölyelerinde eğitimini sürdürdü.

1976 yılında Pedagoji formasyonu da alarak başarı ile tekstil tasarımcısı olarak mezun oldu.

Ailesi ve çocuklarının eğitimini ön plana alıp kendi köşesinde sistemli olarak sanat hayatına devam etti.

1998 yılında Resim Heykel Müzesi’nde değerli ressam Gökhan Anlağan ile çalışmalarını sürdürdü.

Yurt içi ve Yurtdışında 3 kişisel sergi açtı, birçok karma sergiye katıldı.

2002 yılından beri çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Sergi Takvimi: 06 Mart- 2 Nisan 2020

Açılış: 06 Mart Perşembe Saat:18.00

Yer: Beyoğlu Belediyesi  Başkanlık Binası Sergi Salonu

Sergi Katalogu İçin Tıklayın!!!

Paylaş