SERGİLER
Başkanlık Binası Sergi Salonu Güncel Sergi
Açık Hava Sergileri
Geçmiş Sergiler

28. Yılında Hocalı Katliamı

Ermeni güçlerinin 1991'in sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 ailenin, 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991'de Karabağ'ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu.      

Hocalı'nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti.      

1992'de ocak ayının başlarından itibaren elektrik verilmeyen Hocalı'nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerinden ibaretti. 25 Şubat 1992'den itibaren Hocalı'ya üç koldan saldırıya başlayan Ermeniler, Sovyet Rus ordusunun 366. motorize alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek "Hocalı Katliamı" yaşandı.

Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı'nda savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk olmak üzere 613 soydaşımız hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtuldu, Ermeni güçleri, bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150'sinden bugüne kadar haber alınamadı.

Azerbaycan Türklerine yönelik gerçekleştirilen katliam insanlık tarihinde kara bir leke olarak anılıyor. Dünya’ya “tek millet, iki devlet” sloganıyla ortak bir pencereden baktığımız kardeş devletimiz Azerbaycan’ın yaşadığı bu kara gün, üzerinden geçen 28 yıla rağmen milletimizin bitmek bilmeyen acısı olmaya devam ediyor.

Bu acıyı zihin ve gönül dünyamızda taze tutmak ve tüm dünyanın gündemine bir kez daha taşımak amacıyla, Şark Gazetesi ile Ermeni Katliamını Tanıtma Heyeti Başkanı Sn. Seriye Caferkızı’nın arşivinden katliamı belgeleyen 35 fotoğrafı maşeri vicdan nezdinde sergiliyoruz. İki devlet tek millet olarak, ortak acımız Hocalı Katliamı’nda hayatlarını kaybeden soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

Tarih: 19 Şubat Çarşamba
Saat: 15:30
Yer: Okçular Vakfı
Sergi Açılışı : 15:30
Konferans : 16:00
Konuşmacılar :
Prof. Akil Şirinov | Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü Rektör Yardımcısı
Seriye Caferkızı | Ermeni Katliamını Tanıtma Heyeti Başkanı
Leyla Alizade | Hocalı Katliamı Tanığı

Paylaş