SERGİLER
Başkanlık Binası Sergi Salonu Güncel Sergi
Sürekli Sergi
Geçmiş Sergiler

Mimarlık Okulları’ Fotoğraf Sergisi

Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından (İKSV), Okullar Okulu başlığıyla gerçekleştirilen 4.İstanbul Tasarım Bienali kapsamında düzenlediği Naho Kubato’nun ‘Mimarlık Okulları’  fotoğraf sergisine 2-18 Ekim 2018 tarihleri arasında, Taksim Meydanı’nda ev sahipliği yapıyor!

Mimarlık Okulları
Naho Kubota

NahoKubota, 4. İstanbul Tasarım Bienali için Mimarlık Okulları adlı fotoğraf serisi kapsamında İstanbul ve Ankara'da bulunan beş mimarlık okulunu fotoğrafladı. Burada göreceğiniz fotoğraflar, mimarlık okullarında bulunan tasarım stüdyolarının iç düzeniniaraştırarak farklı sosyoekonomik ve coğrafi çevreler arasında tasarım pedagojisine yönelik çeşitliyaklaşımlardaki ortak özellikleriarıyor. Okul alanının her an değişen yaratıcı sürecini inceleyenfotoğrafik araştırma, öğrencilerin çalışma alanlarında ipuçları buluyor ve eğitimin ayak izlerini belgelemek için bu geçici ayrıntıları topluyor. Mimarlık fotoğrafçılığı bugüne kadar hep mimari üretimi yüceltmek için binaların cephelerine odaklandı. Bu proje daha samimi, içsel bir bakış açısı yakalıyor, çevrenin kaosununkendini sahnelemesine izin verirken yeni nesil mimarların zihnine bir pencere açıyor.

Japonya doğumlu Naho Kubota, New York'ta yaşayan bir görsel sanatçı. İşleri New York'takiStorefront Sanat ve Mimarlık Galerisi, powerHouse Arena, ayrıca Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunanTheArtcomplex Center gibi galeriler ve kâr amacı gütmeyen kurumlarda sergilendi.FotoğraflarıNew York Times, Wall Street Journal, PIN-UPmagazine, Domus, Abitare'de yayımlandı. Sıklıkla OMA, SO-IL, Vitra, 2X4 gibi mimarlık firmaları ve tasarım ofisleriyle işbirliği yapıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne teşekkür ederiz.

Okullar Okulu
4. İstanbul Tasarım Bienali
22 Eylül – 4 Aralık 2018

Mekânlar: Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata, Studio-X Istanbul

Küratör: Jan Boelen
Yardımcı Küratörler: NadineBotha, VeraSacchetti

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından (İKSV), Okullar Okulu ana başlığıyla gerçekleştirilen 4. İstanbul Tasarım Bienali, öğrenmeye yönelik tasarım stratejileri ve tasarıma yönelik öğrenme stratejileri oluşturan bir eğitim ağı. Denenip onaylanmış tasarım ve eğitim modelleri, dünyanın daimi kriz hâlini ele almak için ihtiyacımız olan cevapları sunamıyor. Asırlık maddi bolluk ve bilgi kıtlığı mantığı tersine dönmüşken önceden hayal dahi edilemeyen karmaşıklıklara değinmek için yeni fikir ve bilgiler aranıyor. Zihinlerimiz, eğitim biçimlerimizi yönlendiren peşin hükümlü sonuçlardan kurtulmalı. Bilmemek, yeni bir şey öğrenmenin ilk adımı.

Bienali yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüş rotasına yayan Okullar Okulu, hepimizin içgüdüsel olarak bildiği bir şeyin altını çiziyor: Öğrenmek, tek bir binada öngörülen saatlerde gerçekleşen, önceden belirlenen etkileşimlerle sınırlı değil. Yeni fikirler her yerde, her zaman ortaya çıkabiliyor. Ailemizden, arkadaşlarımızdan, komşularımızdan ve yabancılardan bilgi ediniyoruz. İnşa edilmiş çevremizden ve onu yönlendirmek için geliştirdiğimiz araçlardan öğreniyoruz. Hepimiz bir okula dönmüş kentte öğrenicileriz; sokaklar birer koridor, kültür kurumları birer sınıf, depolanmış konular yerine de çokdisiplinli, karmaşık bir yapı mevcut: Bozum, Akışlar, Dünya, Ölçekler, Zaman ve Sindirim.

Okullar Okulu cevaplar reçete etmiyor. Ölçümlenebilir çıktılar ortaya koyma kısıtlaması olmaksızın olasılıkların araştırılıp önermelerin denenebileceği bir istisna mekânı sunuyor. Bienalin zamansal ve mekânsal sınırları sergi, kamusal program, kitap, web sitesi ve uydu etkinliklerini kapsayacak şekilde esnetilirken, böylesine süreç odaklı bir yaklaşım da etkin bir bilgi yaratım mekânı oluşturuyor. Okullar Okulu şüphe, merak ve perspektif kaymalarını provoke eden fikirleri toplayabilmek adına, pragmatikçözümcülüğün ötesine geçiyor. Ya günümüzde ihtiyaç duyduğumuz okul, sorgulamaya ve halletmeye dayalı kişisel bir tavırda gizliyse?

Paylaş