SERGİLER
Taksim Açık Hava Sergileri
Başkanlık Binası Sergi Salonu Güncel Sergi
Geçmiş Sergiler

Ahmet Güneştekin Mitolojinin Poetikası

Beyoğlu Belediyesi, Ahmet Güneştekin’in Mitolojinin Poetikası “The Poetics of Mythologyadlı sergisine ev sahipliği yapıyor.  Beyoğlu Belediyesi’nin kültür-sanat sezonunun açılış sergisi Mitolojinin Poetikası “The Poetics of Mythology11 Ekim- 19 Aralık 2016 tarihleri arasında Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Mitolojinin Poetikası’nda sergilenecek eserler, mitoloji ve kültür kavramları üzerine odaklanıyor. Güneştekin’in mitolojik anlatıları soyut imgelere dönüştürerek yeniden yorumladığı işler 19 Aralık’a kadar sergilenecek.

Güneştekin için mitoloji evrensel kavramları sarsılmaz ve güçlü imgeler yoluyla üretebildiği bir kaynaktır. Sanatçının kültür ve mitolojiye bakış açısını vurgulayan sergi kapsamındaki işler, bu evrensel kavram ve değerlerin modern yaşamdaki zorunlu ve yaşamsal önemine işaret ediyor.

Konstantiniyye Serisi’nden son dönem işlerin sergileneceği Mitolojinin Poetikası’nda sanatçı farklı kültürlere ve inançlara karşı eşit bir bakış açısı geliştirmenin olanaklı olduğunu gösteriyor. Çoğu görsel ve simgesel karşıtlıktan yoksun sözlü anlatıları, gömülü oldukları bağlamlarından kopararak, oldukça kişisel bir dilin sözcükleri kılan Güneştekin, farklı kültürlere ait söylenceleri yeniden yorumladığı işlerinde, şaşırtıcı biçimde şimdiki zamana gönderme yapıyor.

Sanatçının eserleri 11 Ekim-19 Aralık 2016 tarihleri  (Pazartesi – Cumartesi günleri saat 09.00- 18.00) arasında ücretsiz gezilebilir.

Biyografi

Ahmet Güneştekin (1966, Batman) Anadolu, Yunan ve Mezopotamya mitolojilerine ait söylenceleri, sanat pratiklerinin geleneksel yaklaşımları ile bağdaşmayan yöntemlerle yeniden yorumlayarak, modern yaşamın temel sorunlarına ışık tutan işler üretmektedir. 1997 yılında Beyoğlu’nda atölyesini kurarak resim ve heykel yapma yöntemlerini geliştirmeye başlar. 2003 yılında gerçekleşen Karanlıktan Sonraki Renkler adlı sergisiyle estetik anlayışını ortaya koyar. Anadolu’nun yüzyıllardır söylencelere konu olan efsane ve mitlerini araştırarak yaptığı belgesel filmler, sanat anlayışının şekillenmesini sağlar. Film yapma süreçlerinde edindiği deneyimler sonraki yıllarda üreteceği video yerleştirmelerine giden yolu açar. 2013 yılında Marlborough Gallery ile çalışmaya başlar. Aynı yıl Venedik Arsenale’de video yerleştirmelerin kullanıldığı Bellek İvmesi adlı sergisiyle uluslararası sanat dünyasında tanınmaya başlar.  New York, Hong Kong, Madrid, Venedik, Monaco, Barcelona ve Amsterdam başta olmak üzere birçok şehirde sergileri düzenlenen sanatçının işleri, Arco Madrid, The Armory Show, Art Breda, Art Basel Hong Kong, Art Basel Miami, Art Market Budapest ve KunstRAI gibi uluslararası sanat fuarlarında sergilenmektedir.

Paylaş