SERGİLER
Taksim Açık Hava Sergileri
Başkanlık Binası Sergi Salonu Güncel Sergi
Geçmiş Sergiler

Hüsn-i Hat Sergisi

İstanbul'un hatta tüm Türkiye'nin kültür-sanat merkezi Beyoğlu, Ramazan ayında çok özel bir sergiye ev sahipliği yapacak. Beyoğlu Belediyesi'nin düzenleyeceği sergide Türk hat sanatının uluslararası tanınırlığa sahip ismi Mustafa Cemil Efe'nin 25 eseri yer alacak. 17 Haziran - 15 Temmuz 2016 arasında Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi salonunda görücüye çıkacak serginin küratörlüğünü Türkiye'nin ilk Türk İslam eserleri sanat galerisi Kumbaracı4'ten Ebubekir Mete yapacak. Sergi'de yer alacak eserlerin bir çoğu özel koleksiyondan getirilerek sergilenecek ve sanatçının daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş ve bilinmeyen eserleri bu sergide sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 Geleneksel sanatlar sergilerinin en iyilerini Türkiye ve dünyada sanat severlerle buluşturmanın haklı gururunu yaşadıkların belirten Kumbaracı4'ten Ebubekir Mete, küratörlüğünü yaptığı yeni sergi için şunları söyledi: "Sanatçımız ile daha önce 4 farklı sergide birlikte olan galerimiz, bu mübarek Ramazan ayında da Mustafa Cemil Efe eserlerinden oluşan bir sergi hazırlamak istedi. Beyoğlu Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Misbah Demircan'ın destek ve teşvikleri ile hazırlanan sergi, sanatçının özel eserlerinden oluşmaktadır. Koleksiyonlardan yoğun bir gayret ile bir araya getirilen bu eserler sanatçımızın son 4 yıl içerisinde hazırladığı parçalardandır. Belki yüzyıllar boyunca hiç gün yüzüne çıkmayacak, koleksiyonlarda mahfuz tutulacak bu eserleri görmek, 'Beyoğlu'nda Güzeli Bulmak' için sergimize bekliyoruz".

Sergi ile ilgili Mustafa Cemil Efe ise "Daha önce ülkemizin bir çok şehrinde ve dünyanın çeşitli şehirlerinde sergiler açtım, fakat beni İstanbul kadar heyecanlandıran ve mutlu eden bir başka şehir olmadı. Ve İstanbul içinde Beyoğlu'na karşı farklı bir muhabbetim var. Şimdi sergimizi Beyoğlu Belediyesi'nin yeni sanat galerisinde açıyoruz, bu da ayrıca bir güzellik, fakat işin en güzel tarafı  Ramazan ayında gerçekleşiyor olması. 'Beyoğlu'nda Güzeli Bulmak'  ismini verdiğimiz sergimiz, Güzel olanı arayanlara bir fırsat verebilir diye düşünüyorum. Hilye ve Esma-ül Hüsnaların, Ayet ve Hadislerin buluştuğu eserlerimizi görmeye, incelemeye ve hissetmeye davet ediyorum" dedi.

 Sergi dünya standartlarında bir sergi alanı olan ve yeni faaliyete geçen, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi salonunda yapılacak. Daha önce İsmail Acar ve Ara Güler'in sergilerine ev sahipliği yapmış olan bu galeri, Beyoğlu Belediye'sinin tarihi binasının girişinde yer alıyor.

Açılış Günü: 17 Haziran 2016 Cuma Saat:18.00

Yer:  Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu

Adres: Şahkulu Mah. Meşrutiyet Cad. No:121 Şişhane

 

MUSTAFA CEMİL EFE

1979 yılında Ankara’da doğdu. Hüsn-i hat eğitimine rika dersleriyle başladı. 2005 yılında Selçuk Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Hat Ana Sanat Dalı’nı kazandı. 2008-2009 eğitim öğretim yılında fakülte üçüncüsü ve bölüm ikincisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Hamid Aytaç silsilesinden icazetli Prof. Dr. Fevzi Günüç’ten sülüs-nesih yazı icazeti aldı.

2009 yılı sonunda İstanbul’a yerleşti. 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Hat Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı.

Türkiye, Japonya, Nijerya, Vatikan, İran, Suriye, Irak, Sırbistan ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok ülkede, yüzden fazla ulusal ve uluslararası sergide eserleriyle yer aldı.

Profesyonel olarak grafikerlik ve görüntü yönetmenliği de yapan sanatçı, aynı zamanda edebiyat dergilerinde editörlük ve yazarlık görevlerini sürdürmektedir.

Mustafa Cemil Efe'nin birçok devlet başkanı, bakan, milletvekili ve koleksiyonerde eserleri bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Beyaz Saray koleksiyonunda eseri yer alan ilk hat sanatkârıdır.

Üsküdar’da bulunan atölyesinde hem yeni sanatkârlar yetiştirmekte hem de çalışmalarını sürdürmektedir. Celî sülüs, sülüs ve nesih yazı çeşitlerinde eserler hazırlamaktadır.

YURTİÇİ SERGİLERİNDEN BAZILARI

-2007 Mevlana'yı Anma ve Şeb-i Aruz Etkinlikleri, Karma Hüsn-i Hat Sergisi
-2008 Mevlana'yı Anma ve Şeb-i Aruz Etkinlikleri, Karma Hüsn-i Hat Sergisi
-2010 İSMEK Türk İslam Sanatları İhtisas Hocaları Sergisi
-2010 Selçuk Üniversitesi Nevruz Sergisi
-İSMEK Hüsn-i Hat Hocaları Sergisi
-Pendik Marina Geleneksel Türk Sanatları Sergisi
-Tuzla Gelenekten Geleceğe Sergisi
- 2. Tuzla Gelenekten Geleceğe Sergisi
- Konya Destegül Güzel Sanatlar Mektebi İcazetli Öğrenciler Sergisi
- Özbekler Tekkesi, Özgün Hat Sergisi, İstanbul
-Bali Sanat Hilye-i Şerif Sergisi
- Ayasofya Hilye-i Şerif Sergisi
- Bursa Ulu Camii Hüsn-i Hat Sergisi
- Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Hilye-i Şerif Sergisi
-All Arts Geleneksel Türk İslam Sanatları Fuarı (Kişisel Stant)
- Uluslararası Hilye-i Şerif Yarışma Sergisi

YURTİÇİ KİŞİSEL SERGİ

-2015 "En Güzel 99 İsim 99 Yazı” Beyoğlu Sanat Galerisi

YURTDIŞI KİŞİSEL SERGİLER

- Resanance Hall Okayama, Japonya (Türk Hava Yolları sponsorluğunda)
- Türk Festivali, Abuja, Nijerya
- Nijerya Abuja Merkez Camii, Hüsn-i Hat Sergisi
-Türk Festivali, Doha, Katar

YURT DIŞI KARMA SERGİLERDEN BAZILARI

-Karadağ Hilye-i Şerif Sergisi
-Vatikan Hilye-i Şerif Sergisi
-Erbil Hilye-i Şerif Sergisi, Irak
-Katar Hilye-i Şerif Sergisi
-Dubai Hilye-i Şerif Sergisi
-Azerbaycan Hilye-i Şerif Sergisi
-Washington Hilye-i Şerif Sergisi

Paylaş