SERGİLER
Taksim Açık Hava Sergileri
Başkanlık Binası Sergi Salonu Güncel Sergi
Geçmiş Sergiler

Pulların İzinde Bir İstanbul Şehrengizi

18 Nisan -11 Mayıs 2016

İstanbul Boğaziçi Belediyeler Birliği himayesinde gerçekleştirilen ‘İstanpul’ Sergisi’nin lansmanı, Beyoğlu ve İstanbul Boğaziçi Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirildi. Sergi, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonun’da  11 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek. Serginin Birlik’e üye Fatih, Sarıyer, Beşiktaş, Üsküdar,  Beykoz ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinde de sergilenmesi planlanıyor.

İlk görüntülü pulların basıldığı 1913 tarihinden günümüze kadar uzanan zaman diliminde İstanbul coğrafyası, tarihi ve kültürüne ait kesitler, mekanlar, eserler ve isimlerden oluşan koleksiyonların tablo, katalog ve kitap formatında derlenmesiyle ortaya çıkan ‘İstanpul’ projesinin hazırlık süreci tamamlandı. İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği’nin himayesinde gerçekleştirilen proje kapsamında ilk olarak Sütlüce’deki Rahmi Koç Müzesi’nde, 18 Nisan 11 Mayıs 2016 tarihleri arasın da , Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonun’da, 1 ana 30 detay tablodan oluşan pul kompozisyonları sergilenecek.

 Ana tabloda 1913’ten günümüze kadar basılmış İstanbul temalı pulların tamamını bir arada görmek mümkünken diğer tablolar kriterler baz alınarak bir tasnif edildi. Söz konusu tabloların konu başlıkları ise şöyle; Ayasofya, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Rumeli Hisarı, Barbaros Hayrettin, Kandilli Rasathanesi, İstanbul Çiçekleri, Yahya Kemal, Galata Kulesi, Kız Kulesi, İstanbul’un Mimari Yapıları, Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan, Sultan Ahmet, Minyatürler, Büyük Postane Binası, Milli Saraylar, Topkapı Sarayı, Vapurlar, 1914 Londra Baskısı Koleksiyonu, 2010 Kültür Başkenti Koleksiyonu, Fetih, İstanbullular, Osmanlı Kalyonları, Fenerbahçe Feneri, Sinemanın 100. Yılı ve Çemberlitaş.

İstanbul Pulları Tek Kitapta Toplandı

Proje çerçevesinde oluşturulan tablolarının yanında bir de koleksiyon kitabı hazırlandı. Kitapta yer alan pullar, basım ve koleksiyon tarihleri ışığında bir kronolojiye tabi tutularak sayfalara yerleştirildi. Öncesinde 1913’le 2015 arasında basılan İstanbul konulu pullar yüksek çözünürlüklü olarak fotoğraflandı. Ayrıca çoğu pula,içindeki görsele uygun, Türkiye’den ve Dünya’dan usta kalemlerin yazdıkları kitaplardan alıntı yapılarak metinler eklendi.

Koleksiyon kitabını İstanbul tarihine meraklı okuyucular için hem görsel hem de metin anlamında kaynak bir eser olacağı tahmin ediliyor. ‘İstanpul / Pulların İzinde Bir İstanbul Şehrengizi’ üst başlığıyla hazırlanan projenin bütününü yansıtması amacıyla hazırlanan sergi katalogu da, sergi süresince ziyarete gelenlere hediye edilecek. Rahmi Koç Müzesi’ndeki ilk sergiden sonra İstanpul’u seyretmek isteyenler, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonun’da 11 Mayıs 2016 tarihine kadar bu sıra dışı çalışmayı görebilecekler.

Paylaş