SERGİLER
Taksim Açık Hava Sergileri
Başkanlık Binası Sergi Salonu Güncel Sergi
Geçmiş Sergiler

Mustafa Gümüş ‘Yörüklerin İzinde’

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, 19 Ocak - 06 Şubat 2016 tarihleri arasında, Mustafa Gümüş’ün ‘Yörüklerin İzinde ‘ fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor!

Hayatımızı kolaylaştıran tüm cihazlardan, teknolojilerden ve benzerleri fırsatlardan uzaklaşmış -vazgeçmiş- bir topluluğa objektifini çeviren Mustafa Gümüş; bizleri ‘YÖRÜKLERİN İZİNDE’ Toroslar'ın son konar göçerleri olan “Sarıkeçililerin” hayatına davet ediyor.

“YÖRÜKLERİN İZİNDE’” isimli proje, sanatçının 2013’den bu yana ürettiği bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.Bizlere Yörük Göçünü ve Kültürünü anlatan yegane bir örnek. Hayatın günlük koşuşturmacısından, kaygılarından, çıkar ilişkilerinden ve aitliklerinden uzakta, otantik, bir o kadar güçlü ifadeleri ile saflığı ve samimiyeti temsil eden görsel bir külliyat.

19 ocak salı günü saat 17:00 de açılacak serginin açılış konuşması ;40 yıllık sanat yaşamında, 12 dile çevrilen öyküler; 30 kitap ve Türk Edebiyatından en çok uyarlanan 23 filmiyle Türk Sinemasına Ulusal & Uluslararası sayısız ödül kazandıran 32 senaryoya imza atan,yazar,Öykücü Osman ŞAHİN yapacaktır.

SARIKEÇİLİLER

Geçmişi Orta Asya’ya dayanan bir kültür, bir yaşam tarzı, zamanın şartları (teknolojinin gelişmesiyle beraber tarımsal alanların genişlemesi vb.) gereği yok olmaya yüz tutmuştur.

Sarıkeçililer, Oğuzlar’ın Bozok kolunun Kayı Boyu’na mensup bir Yörük-Türkmen aşiretidir. Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen bu aşiret bugün yurdumuzun birçok bölgesine dağılmış vaziyettedir. Ancak bir kısmı halen atalarından miras kalan yaşamı Konar göçerliği Mersin,Karaman ve Konya’nın elverişli iklimi sayesinde Toros Dağlarında sürdürmektedir.Kış aylarında Mersin’in Gülnar ve çevresinin sahil kısmına inen Sarıkeçililer bahar ayının gelmesi ile birlikte Konya ve Karaman’ın yaylalarına göç etmek için yola çıkarlar ortalama 45 gün süren  ve yerine göre  yaklaşık 500 km bulan yolculuğun ardından yurtlarını kurarlar,Üzülerek söylemeliyiz ki bu yaşam da zamanla nihayetlenecektir. Zaten Sarıkeçili aşiretinin büyük bir kısmı iskân olmuş durumdadır.

Paylaş