SERGİLER
Başkanlık Binası Sergi Salonu Güncel Sergi
Geçmiş Sergiler

Sinemanın 120 Yıllık Serüveni

Şerif Antepli ‘Sinemanın 120 Yıllık Serüveni’ Koleksiyon Sergisi
                                        
1-10 Nisan 2015

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi 1-10 Nisan 2015 tarihleri arasında ‘Sinemanın 120 Yıllık Serüveni’ sergisine ev sahipliği yapıyor! Sergide, afişlerden pullara, plaklardan kartpostallara, çizgi romanlardan madalyonlara, oyuncaklardan film şeritlerine, hatıra paralardan sinema ile ilgili hemen her şeyin yer aldığı sergide sinemanın 120 yıllık geçmişinde bir yolculuk yapılıyor.

Şerif Antepli koleksiyonlarında yer alan pul, zarf , özel damga gibi filatelik malzemeleri izlerken sinemanın tarihinde yolculuk yapacak, gördüğünüz filmlerin bir sahnesine veya sevdiğiniz bir oyuncunun fotoğrafına rastlayacaksınız. Afişlerin, fotoğrafların, belgelerin, objelerin arasında dolaşırken tanıdığınız film müzikleri size eşlik edecek.

Koleksiyoner Şerif Antepli açacağı sergi ile ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “ Çocukluk yıllarımda pulla başlayan koleksiyonculuk serüvenim, geride bıraktığım yıllarda renklenerek, çeşitlenerek devam etti... Bu birikimlerimin bazılarının yer aldığı sergimde, filateli ve sinema tutkumun koleksiyonlarıma yansıyan örneklerini sunuyorum. Dünyada en çok koleksiyonu yapılan pul, afiş, kitap, oyuncak, plak, fotoğraf, madalyon, çizgi roman gibi birçok değişik koleksiyon türü ile yine dünyada en çok izlenen, sevilen sanat dalı olan sinemanın birlikteliğinin yer aldığı bu sergilerde izleyiciler keyifli bir zaman geçirecekler. Sevdikleri bir sanatçının fotoğrafını gördüklerinde gülümseyecekler, bir film karesi önünde anıları canlanacak...”

Koleksiyoner Şerif Antepli, koleksiyon kültürünün ülkemizde gelişmesi ve yaygınlaşması için on beş yıldır Collection Dergisi’ni yayınlıyor. Türkiye’nin seçkin koleksiyonerleri ile beraber kurduğu Collection Club ise birçok koleksiyon sergileri açarak özellikle gençlerin bu kültür hakkında bilgilenmeleri için çalışıyor.

Şerif Antepli

6 Haziran 1948’de İzmir’de doğdu. Çocukken en büyük hobileri futbol oynamak, pul koleksiyonu yapmak ve ambalaj kağıtlarını gazete boyutunda keserek kendi gazetelerini hazırlamaktı.
İzmir Gazetecilik Yüksek Okulu’nda okurken Ege Ekspres ve Yeni Asır Gazetelerinde çalıştı.

1983-1994 yıllarında ortağı olduğu Rönesans Şirketler Grubunda Çağdaş Büro, Karizma, Eğitimde Bilgisayar, Sezon, Trade With Turkey, Medica ve Bilgisayar Magazin dergilerini çıkardı.1995 yılında  ANT Yayıncılık’ı kurarak zaman içerisinde Bilgisayar Gazetesi, Fotoğraf Dergisi, Photo Digital ve Riskonomi Dergilerini yayınlamaya başladı.

Türkiye’de koleksiyonla ilgili sürekli bir dergi eksikliği nedeniyle üç aylık periyodla yayınlanan Collection dergisini 2000 yılında hayata geçirdi. Koleksiyon kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmak için bazı değerli koleksiyonerlerle birlikte 2002 yılında Collection Club’ü kurdu.

Geçen yıllar boyunca filateliye ve koleksiyonculuğa ilgisi artarak gelişti. Filatelik materyallerin yanı sıra yüksük, shot, kaşık ve minyatür şişe gibi birçok koleksiyon da yapıyor.

Filatelide değişik tematik ve geleneksel koleksiyonlar yapan Şerif Antepli 1995’de ilk ve 2010’da da ikinci kez Filateli’de Sinema ve Sinema’nın Büyüsü adlı kişisel koleksiyon sergileri açtı.

“Sinema Pulları”, “Filateli’de Sinema” “Filatelide İletişim” ve “Haydi Çocuklar Koleksiyon Yapalım” kitaplarını yayınladı. İstanbul’un yüzleri dizisi içinde yer alan “İstanbul’un 100 Koleksiyoner’i” kitabını hazırladı. TRT Belgesel kanalına koleksiyon programları yaptı.


Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi İstiklal Cad. No:217 Tünel/Beyoğlu

Paylaş