BEYOĞLU SANAT GALERİLERİ
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu
Medyada Sanat Galerileri
Fotoğraf Galerisi
Haberler

'İki Ülke Bir Kamera' Sergisi Taksim Meydan’ında Görücüye Çıktı

Beyoğlu İle Macaristan’ın Peç Şehrinin Tüm Güzelliklerini Taksim Meydanı’nda sanatseverlerle buluşturan 'İki Ülke Bir Kamera' fotoğraf sergisinin açılışında konuşan Başkan Demircan, “Beyoğlu ile Peç şehrinin bir ilişkisi var. 2010 Avrupa kültür başkenti İstanbul olduktan sonra Peç’in de bu süreçleri vardı. Dolayısıyla birbirimizle yakınlaştık.” dedi.

Beyoğlu Belediyesi’nin kardeş belediyesi olan Macaristan’ın Peç Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü “2 Natıons 1 Camera (2 Ülke 1 Kamera)” projesi ile iki tarihi şehrin güzellikleri aynı sergide buluştu. İki ülke arasındaki yüzyıllara dayanan dostluk ve kardeşliğin yanı sıra tarihi ve kültürel birikimi de koruyarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan proje kapsamında, 14 Macar ve Türk fotoğrafçılar Beyoğlu ve Peç şehirlerinin tarihi ve turistik bölgelerini fotoğrafladı. "İki Ülke Bir Kamera" fotoğraf sergisinde bir araya getirilen fotoğraflar Macaristan’ın Peç şehrinden sonra Taksim Meydanı’nda sanatseverlerle buluştu. Büyük beğeni toplayan serginin açılışına; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Peç Belediye Başkanı Pava Zsolt, Macaristan Ankara Büyükelçisi H.E. Gabor Kiss ve Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

BEYOĞLU İLE PEÇ ŞEHRİNİN BİR İLİŞKİSİ VAR

Sergi hakkında açıklamalarda bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Beyoğlu Belediyesi ile Peç şehrinin bir ilişkisi var. 2010 Avrupa kültür başkenti İstanbul olduktan sonra Peç’in de bu süreçleri vardı. Dolayısıyla birbirimizle yakınlaştık. Ben bir Beyoğlulu, bir Kasımpaşalı olarak, Peç’deki Kasımpaşa Camii’nin önünde çektirdiğim fotoğraftan çok etkilendim. Bugün kardeşlik anlaşması imzaladık. Ve iki şehri tanıtan fotoğraf sergisini de Taksim Meydanı’nda kurduğumuz sergi ünitelerinde ilk defa yapmış olduk. Çok hoş oldu” dedi.

PEÇ’İN İSTANBUL’DA TANITILMASI ÇOK SEVİNDİRİCİ”

Peç Belediye Başkanı Pava Zsolt,” Diğer Macar şehirlerine göre daha fazla Osmanlı Türk mirasına sahip ve böylesine güçlü bir mirasa sahip olan Peç’in burada İstanbul’da tanıtılması ve böylesine güzel bir imkan bulmuş olmamız gerçekten çok sevindirici” ifadelerini kullandı.

“FOTOĞRAFÇILARIMIZ BU ESERLERİ YÜREKLERİYLE HAZIRLADI”

Macaristan Ankara Büyükelçisi H.E. Gabor Kiss de,” Sergiyi gezenler fotoğraflara dikkatlice baktıklarında, fotoğrafçılarımızın bu eserleri sadece kameralarıyla değil, bunları yürekleriyle hazırladıklarını fark edeceklerdir” şeklinde konuştu.

Paylaş