BEYOĞLU SANAT GALERİLERİ
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu
Medyada Sanat Galerileri
Fotoğraf Galerisi
Haberler

“Harflerin Sanata Yansıması” sergisi açıldı

Beyoğlu’nda muhteşem bir Hüsn-i Hat sergisi daha sanatseverlerle buluştu. Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonunda açılan “Harflerin Sanata Yansıması” isimli serginin açılışında konuşan Başkan Demircan, “Hat Sanatımızın yaşaması, ilgi görmesi ve gelecek nesillere aktarılması çok önemli. Bizim için bu eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturmak, güzelliğin bir parçası olmak anlamına geliyor.” dedi.

Beyoğlu Belediyesi, muhteşem bir Hüsn-i Hat sergisine daha ev sahipliği yaptı. DEMSA Müzesi işbirliğiyle Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonunda açılan “Harflerin Sanata Yansıması” isimli sergide; Demet Çetindoğan ve Cengiz Çetindoğan’ın 1997 yılından bu yana sevgi ve aşk ile bir araya getirdikleri hat koleksiyonundan seçme eserler sanatseverlerle buluştu. Türkiye’nin en büyük hat koleksiyonlarından özel bir seçkinin ilk kez gün yüzüne çıktığı serginin açılış törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Ressam İsmail Acar ve çok sayıda yabancı ülkenin İstanbul Başkonsoloslarının yanı sıra; sanat, iş ve medya dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı.

 

HARFLERİN SANATA DÖNÜŞTÜĞÜ GÜZEL BİR BAHÇEDEYİZ

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, insanlığın güzel şeyler görmeye ve düşünmeye ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçtiğini belirterek, “Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır. Harflerin sanata dönüştüğü güzel bir bahçedeyiz. İlhamını Kitaptan alan, yüzyıllarca medeniyetimizin mesajını aleme yaymak için göz nuru döken hattatlarımız, Türk Hat Sanatının nadide örneklerini verdi. Çok şükür hat sanatımız, ona gönül veren hattatlarımız, kıymet bilen koleksiyonerlerimiz tarafından yaşatılıyor.” dedi.

 

HAT SANATIMIZIN GELECEK NESİLLERE AKTARILMASI ÇOK ÖNEMLİ

Medeniyetimizin yazıya sadece bir iletişim aracı olarak bakmadığını da ifade eden Başkan Demircan, “Yazı bizim için kainatın remzi, hakikatin en duru ifadesidir. Hat sanatı, estetiğin en sade, en billur, en görkemli şeklidir. Hat Sanatımızın yaşaması, ilgi görmesi ve gelecek nesillere aktarılması çok önemli. Sanat eserlerine hak ettiği değeri vermek, sanatın kendisi kadar önemli. Demet - Cengiz Çetindoğan’ın yıllarını vererek aşkla, tutkuyla derlediği koleksiyonun Beyoğlu Sanat Galerimizde sergilenmesinden çok mutluyum. Bizim için bu eşsiz eserleri sanatseverlerle buluşturmak, güzelliğin bir parçası olmak anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

 

BUGÜN İLK KEZ KOLEKSİYONUMUZDAN BİR BÖLÜMÜNÜ SERGİLİYORUZ

Serginin sahiplerinden Demet Çetindoğan da, koleksiyonlarını yaklaşık 20 yıl önce oluşturmaya başladıklarını belirterek, “Bugün ilk kez koleksiyonumuzun bir bölümünü sergiliyoruz. Aslında çok geniş bir koleksiyona sahibiz ama yaklaşık 16. yüzyıl ve 20. Yüzyıl arasında oluşan değerli bir bölümünü bugün İstanbul’daki sanatseverlerle Beyoğlu Belediyesi’nde, bu güzel sanat galerisinde paylaşmış oluyoruz.” dedi.

 

BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise, Hat Sanatının tarihte en iyi icra edildiği şehirlerden birisinin İstanbul olduğunu söyleyerek, “Bugün de İstanbul hamdolsun bu sanatı tekrar hayata kazandırdı, ihya etti. İnşallah bu bütün koleksiyonerlerimiz ve imkanı yerinde olan insanlarımız için örnek teşkil eder ve bu sanatı sanatçılarımız destekleyerek geleceğe çok daha gelişmiş bir şekilde taşımış olur.  Belediye başkanımıza bu salonu böyle güzel bir etkinliğe tahsis ettiği için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

OSMANLI HAT SANATI’NA AİT 40’IN ÜZERİNDE SEÇKİN ESER BULUNUYOR

DEMSA Müze Projesi Müdürü İrem Konukcu’nun yönetmenliğinde gerçeklesen serginin küratörlüğünü ve katalog hazırlığını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyeleri, Yrd. Doç Dr. Hüseyin Gündüz ve Prof. Dr. Faruk Taşkale yaptı. Osmanlı Hat Sanatının, 16. yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar uzanan dönemine ait 40’ın üzerinde nadir ve seçkin eserin yer aldığı sergide, başta Kuran-ı Kerim nüshaları olmak üzere, murakkalar, levha ve hilyeler ile birlikte hattatların yazı yazmada kullandığı araçlar da bulunuyor. Sergi de ayrıca Sultan III Selim imzalı bir tuğra da sergileniyor. Sergi 24 Şubat 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Paylaş