BEYOĞLU SANAT GALERİLERİ
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu
Medyada Sanat Galerileri
Fotoğraf Galerisi
Haberler

‘Zanaat Yeniden’ sergisi Beyoğlu’nda açıldı

Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin iştirakçiliğinde hayata geçirilen ‘Zanaat Yeniden’ sergisi Beyoğlu Belediyesi Sergi Salonu’nda açıldı.

Beyoğlu’nda gün geçtikçe azalan zanaat mesleklerini yeniden canlandırmak için hayata geçirilen “Usta işi Beyoğlu” Projesi kapsamında 8 gence sekiz ayrı iş kolunda eğitim verildi. Ve bu 8 genç yeni bir iş imkanına kavuştu. Beyoğlu Belediyesi Sergi Salonu’nda açılan ‘Zanaat Yeniden’ sergisini Başkan Ahmet Misbah Demircan da gezdi.

“GENÇLER MUTFAĞA İNİP HOCASININ YANINDA YETİŞMELİ”

Sergideki eserleri beğenerek gezen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Türkiye’de artık gündemimizde en çok fark yaratacak marka olacak inovasyon değeri yüksek ürünler ve bu yaklaşımı gösterecek insanlara ihtiyacımız var. Bu çerçevede çocuklarımıza öğretimin yanında eğitimin de altını çizecek organizasyonlara yönlendirmek ve farkındalık yaratmak için bu projemizi gerçekleştirdik. Biz diyoruz ki çocuklar asla dört duvar arasında öğrendikleri bilgilerle yetinmemeli. Mutfağa inip hocasının yanında yetişmeli ve bu çıraklıkla ürün üretmenin ne olduğunu anlamalı. Üretimin içerisinde yeniliklerini ortaya koymayı başarmalı. Gençlerin mutfakta işin merkezinde işi kavrayıp geliştirmesi gerekiyor. Dolayısıyla bunun eksiklik olduğunun farkındayız” ifadelerini kullandı.

SERGİNİN AMACI USTA-ÇIRAK EĞİTİMİNİ YENİDEN GÜNDEME GETİRMEK

Proje koordinatörü Aslı Kıyak İngin, “Aslında bölüm bölüm yaptık sergiyi. Her bir atölyeye bir köşe verdik. Çırakların işleriyle ustaların işlerini bir arada sergiledik. Aynı zamanda da yaratıcı atölyelerimiz vardı tasarım öğrencileriyle yaptığımız. Yurtdışından hocalarımızın da katıldığı bir takım etkinlikler oldu. Biz aslında şunu demeye çalıştık: Zanaati, usta çırak eğitimini yeniden gündeme getirebilir miyiz. Güncel eğitim sisteminin bir parçası olabilir mi. elle yapmak, bir şey üretmek, hayatın içinde olmak bir şeyler yaratmak aslında günümüzün, geleceğin yeniden gündemine girmiş bir konu” şeklinde konuştu.

CAMA HAYAT VEREN ELLER

Neon Ustası Muzaffer Uğurluol, çırağı olarak oğlunu yetiştirdiğini söyleyerek şunları ekledi: “Ben bu işi 12 yaşımdan beri yapıyorum. Bu meslekten aynı zaman büyük bir zevk alıyorum. Nedeni ise cama bir hayat veriyorsunuz, renk veriyorsunuz, desen veriyorsunuz. Kafanızdaki her şeyi uygulayabiliyorsunuz, bunun bir sınırı yok. Bittiği zaman da dünyalar sizin oluyor. Çünkü ortaya bir eser çıkıyor. Tabi bunu herkes anlayamıyor. Bazı müşterilerimiz ciddiye bile almıyor. Aslında öyle değil, çok ince bir sanat” dedi.

Paylaş