BEYOĞLU SANAT GALERİLERİ
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu
Medyada Sanat Galerileri
Fotoğraf Galerisi
Haberler

Kasımpaşa'da Donanma Günleri Sergisi’ Açıldı

‘Kasımpaşa'da Donanma Günleri' sergisinin açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Kasımpaşa’da donanma günlerinin nostaljiden ibaret olmadığını dile getirerek “Işıklar ve kubbeler şehri İstanbul, dünyanın altın boynuzu Haliç, denizlerin atlas yelkenli imparatorluk donanmaları, Anadolu ve Avrupa, maneviyat ve üretim potansiyellerimizle ilgili bir farkındalık eylemidir.” dedi.

Beyoğlu Belediyesi ile Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği‘Kasımpaşa'da Donanma Günleri' sergisi Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda açıldı. Deniz Müzesi Komutanlığı koleksiyonundan, özel bir seçkiyle hazırlanan sergide, Kasımpaşa ve donanmanın bütünleşmesi vurgulanırken; yüzyılların kültürel, askeri ve tarihi birikimi gözler önüne serildi. Sergiye; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet MisbahDemircan ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Şükrü Korlu’nun yanı sıra siyaset, sanat, iş dünyası ile medya sektörünün önde gelen isimleri katıldı.25 tablo ve 2 gemi maketi bulunan sergi7 Mart 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

KASIMPAŞA’NIN HEYBESİNDE MÜCADELE AZMİ VARDIR

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan törende yaptığı konuşmada,Kasımpaşa’da donanma günlerinin nostaljiden ibaret olmadığını dile getirerek, “Işıklar ve kubbeler şehri İstanbul, dünyanın altın boynuzu Haliç, denizlerin atlas yelkenli İmparatorluk donanmaları, Anadolu ve Avrupa, maneviyat ve üretim potansiyellerimizle ilgili bir farkındalık eylemidir.” dedi. “Ben Kasımpaşalıyım, Büyükşehir Belediye Başkanımız Kasımpaşalı. Cumhurbaşkanımız Kasımpaşalı” diye sözlerine devam eden Başkan Demircan, “Kasımpaşalının heybesinde,  bu semtin sokaklarına sinmiş olan mücadele azmi ve kararlılık vardır.  Bu sokaklara sinen mücadele azmi Fatih Sultan Mehmet Han’ın, gemilerini Haliç’e indirdiği günden mirastır” dedi.

YENİ DÜNYADA KASIMPAŞA’YA YAKIŞIR YER BULMA YARIŞINDAYIZ

Başkan Demircan, atalarımızı 3 kıtaya hükmettiren rüzgârın, Kasımpaşa’nın ürettiği kadırga yelkenlerini dolduran rüzgâr olduğunu belirterek “Kasımpaşa’yı harmanlayan rüzgâr o rüzgârdır. Kasımpaşa ve Haliç’in eski hali acısı tatlısıyla mazide kaldı. Şimdi yeni bir dünya kuruluyor, bu yeni dünyada Kasımpaşa’ya yakışır bir yer bulma yarışındayız. İlhamımızı donanma günlerinden alıyoruz. Neler yaptığımızı bildiğimiz için, neler yapabileceğimizden şüphemiz yok” diye konuştu.

GELECEĞİMİZ DE GEÇMİŞİMİZ KADAR GÖRKEMLİ OLSUN

Başkan Demircan,Kasımpaşa’nın yeni bir geleceğe yelken açtığı şu günlerde, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’mızın hafızasında biriktirdikleri bizim için önemli bir ilham kaynağı olacak. Bu hafızayı biriktirdikleri, Bizimle, Kasımpaşa ile İstanbul’la paylaşarak çoğalttıkları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Geleceğimizin de en az geçmişimiz kadar görkemli olmasını diliyorum” diye konuştu.

SERGİ DONANMANIN KASIMPAŞA SERÜVENİNİ ANLATIYOR

Kuzey Deniz Saha KomutanıKoramiral Şükrü Korlu ise “Donanmanın Kasımpaşa serüvenini anlatan ve geçmişin tarihi ve kültürel birikimini gözler önüne seren Kasımpaşa’da Donama Günleri Sergisi’nin açılmasına öncelik eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a, kıymetli personeline, sergide emeği geçen kreatör ekibe ve Deniz Müzesi Komutanı Deniz Albay İlyas Gültaş ve mesai arkadaşlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Paylaş