BEYOĞLU SANAT GALERİLERİ
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu
Medyada Sanat Galerileri
Fotoğraf Galerisi
Haberler

Beyoğlu Her Kültürü Bünyesinde Barındıran Büyük Bir Kervansaraydır

Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Toroslar’da Mekân, Akdeniz’de Zaman: Ben Akseki’yim” sergisinin açılış töreni İstiklâl Caddesi üzerinde bulunan Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi. Serginin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bu etkinlikte kültürünü anlatan çok güzel fotoğraflarla Akseki'yi burada ağırlamış olmaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek istiyorum. Beyoğlu her kültürü bünyesinde barındıran büyük bir kervansaraydır” dedi.

Ülkemizin eğitim alanındaki önde gelen sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Akseki Eğitim Hayratı Derneği’nin, Fotoğraf Sanatçısı Attila Durak danışmanlığında yürüttüğü “Toroslar’da Mekân, Akdeniz’de Zaman: Ben Akseki’yim”sergisinin açılış töreni Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde İstiklâl Caddesi üzerinde bulunan Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi. Serginin açılış törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal, Akseki Kaymakamı Murat Beşikçi ve Serginin Sanat Yönetmeni Attila Durak’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Ben Akseki’yim Projesi’nin ilk çıktısı olan  “Ben Akseki’yim” kitabından seçme fotoğrafların yer aldığı sergi, katılımcıların büyük beğenisini topladı.

AKSEKİ’Yİ BURADA AĞIRLANAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ

Serginin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Akseki'nin özellikle Kasımpaşa'daki anlamının çok büyük olduğunu belirterek, “Kasımpaşa demek yarım Akseki demektir. Bu etkinlikte kültürünü anlatan çok güzel fotoğraflarla Akseki'yi burada ağırlamış olmaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek istiyorum.Beyoğlu her kültürü bünyesinde barındıran büyük bir kervansaraydır. Anadolu'dan, doğudan gelenlerin hepsinin Avrupa'ya gitmek için mekan tuttukları bir yerdir Beyoğlu.” dedi.

BU MEKÂNDA HER YERE AİT İZLER VAR

Başkan Demircan, Beyoğlu’nun Avrupa'dan doğuya gidenlerin de mekân tuttukları bir yer olduğunu belirterek, “Bir kültürler buluşması. Dolayısıyla bu mekânda her yere ait izler var. Farklı dinler, diller ve kültürlerle burası İstanbul'un özeti. Türkiye giderek şehirleşti. Önce şehirlerimizi ihya etmemiz gerekiyor ama Anadolu kültürünün de bir hazine olduğunu unutmamamız lazım. Her yerde kendine ait güzellikleri var. Yeni Türkiye, unuttuğu yerlerini keşfedeceği bir döneme girecek.” Şeklinde konuştu.

BU ÇALIŞMA AKSEKİ'NİN HAFIZASININ BİR BAŞLANGICIDIR

Bir insanın hayatında yaşayabileceği en büyük mutluluğa sahip olduğunu belirten Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal da, "Akseki, var olduğundan beri hep ilkleri meydana getirmiştir. Bu fotoğraf sergisi ve kitabın Türkiye çapında hafızaları korumak adına bir ilk olacağına inanıyorum" dedi. Serginin Sanat Yönetmeni Attila Durak ise, "Yaklaşık 50 kişi iki buçuk yıldır bilfiil çalıştı. 'Ben Akseki’yim' kitabında 41 akademisyen makaleler yazdı. 24 fotoğraf sanatçısı fotoğraf çekti. Bu çalışma Akseki'nin hafızasının bir başlangıcıdır. Daha önce hafızası yoktu. Çünkü yazılı değildi. Büyüklerimiz dilden dile aktarıyordu. Ama şu anda yemeğiyle, kültürüyle yazılı hale geldi. Biz bir şeyi bitirmedik, başlatıyoruz. Akseki bunu burada başlattı” ifadelerini kullandı.

Akseki, çevre kültür bölgesi ve yaşam alanlarının 33 farklı başlıkta ele alındığı proje kapsamında 12 bin kilometre kat edilerek makaleler yazıldı, fotoğraflar çekildi.

Paylaş