BEYOĞLU SANAT GALERİLERİ
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu
Medyada Sanat Galerileri
Fotoğraf Galerisi
Haberler

"BEYOĞLU'NUN ÇEŞMELERİ" SERGİSİ AÇILDI

Beyoğlu Belediyesi, Beyoğlu Belleği ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü iş birliğiyle ‘Beyoğlu’nun Çeşmeleri’ sergisi açıldı. Beyoğlu'nun farklı semtlerinden 27 çeşmenin yer aldığı sergiyi gezen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Mücadelemiz geçmişten gelen varlıkların ruhunu koruyarak geleceğe intikal ettirmek" dedi.

‘Beyoğlu’nun Çeşmeleri’ sergisi,  Beyoğlu Belediyesi Hizmet Binası'nda yer alan Sanat Galerisi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Beyoğlu’na hayat veren çeşmelerin dönemsel, bölgesel, mimarı açıdan farklı özelliklerinin yansıtıldığı 27 ayrı çeşmenin bulunduğu sergiye; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Dekanı Prof. Dr. Nuran Kara Pilehvarian ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“ 10 YIL İÇERİSİNDE ONLARCA ÇEŞMEYİ ONARDIK” 

Yoğun ilginin olduğu sergi açılışında insanlık tarihi açısından suyun, yaşamın en vazgeçilmez maddesi olduğunu dile getiren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Selçuklu ve Osmanlı Medeniyeti'nde bunun çok ciddi örneklerini Beyoğlu, Fatih, Üsküdar gibi ilçelerdeki çeşmelerle gördüklerini söyledi.

Geçen 10 yıl içerisinde onlarca çeşmeyi onardıklarını, onarmaya da devam ettiklerinin altını çizen Başkan Demircan, zaman zaman bu tip sergileri yaparak çeşmelere sahip çıktıklarını, özellikle gençleri bu çeşmelerden haberdar etmek için de tarihi mekan olan Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisinde böyle bir sergiyi açtıklarını söyledi.

Başkan Demircan, mücadelelerinin geçmişten gelen varlıkların ruhunu koruyarak geleceğe intikal ettirmek olduğunu da sözlerine ekledi.

"KÜLTÜR VARLIKLARIMIZ BU SERGİDE"

Teklifleriyle serginin açılmasına yardımcı olan Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Dekanı Prof. Dr. Nuran Kara Pilehvarian, sergiyi çok beğendiğini dile getirerek “Beyoğlu Belediyesi’nin tarihi eserler, tarihi kültür varlığımız konusundaki çalışmalarını hepimiz biliyoruz ve taktirle de izliyoruz” dedi.

Konuşmasında tarihi çeşmelerin önemine değinen Pilehvarian şunları döyledi:  “Tarihi çeşmeler geçmişimizden geleceğe, sahip olduğumuz kültürün oluşmasına etki eden alt yapıyı ve dünya görüşünü, manevi değerleri taşıyan en önemli belgeler. Bu açıdan bilinçlendirme yapılması, üzerlerindeki kitabe şiirlerin gündeme getirilmesi çok önemli. Hatırlamadığımız 150 yıl öncesinin varlığını, günümüzdeki devamını sık sık bize hatırlatan ve gündelik yaşamın içerisine katılması gereken kültür varlıklarımız bu sergide görüyoruz.

“Beyoğlu’nun Çeşmeleri’ sergisi 31 Ocak tarihine kadar Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık kalacak.

Paylaş